ΣΟΚ για την Εθνική Ελλάδος με αποκλεισμό από την Γεωργία

Η Ελλάδα αποκλείστηκε 4-2 στα πέναλτι (0-0 παράταση) από την Γεωργία στην Τιφλίδα και θα χρειαστεί να περιμένει άλλα τέσσερα χρόνια για να διεκδικήσει την πρόκριση για τα τελικά του Euro.

Η Εθνική είχε ένα ξεκάθαρα πιο δύσκολο έργο σε σχέση με την αναμέτρηση της περασμένης Πέμπτης και αυτό έγινε σαφές με το καλημέρα. Άλλωστε, έπαιζε μπροστά σε ένα εχθρικό κοινό, το οποίο ζούσε και ανέπνεε εδώ και μέρες για το συγκεκριμένο ματς. Η Αρμενία είχε δίψα και μπήκε με ορμή στο ματς, αλλά σε ένα ημίχρονο με μέτρια την Ελλάδα, δεν μπόρεσε να κάνει κάτι ιδιαίτερο επιθετικά.

Μετά από ένα ματς με κακό ρυθμό και μηδενικές ευκαιρίες, η Ελλάδα είχε αρκετές καλές στιγμές στην παράταση και ένα δοκάρι με κεφαλιά του Μαυροπάνου, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.